Jakub Ziętek –  Kiedy zaczynałem się wspinać nie przeszło mi przez myśl, że będę w tym miejscu, w którym jestem teraz.

Jakub Ziętek – Kiedy zaczynałem się wspinać nie przeszło mi przez myśl, że będę w tym miejscu, w którym jestem teraz.

obrazek wyróżniający fot. Mariusz Połowczuk – Offamedia

Jakub Ziętek jest wspinaczem z powołania, który wielokrotnie został mistrzem.

W 2019 roku Jakub Ziętek zdobył nawet tytuł Mistrza Europy.

Jakub Ziętek imponuje mi swoją pasją, która jest jego narzędziem do wygrywania.

Kuba jest stypendystą Polskiej Fundacji Narodowej – team100.

Gdy uczyłeś się w szkole podstawowej rodzice dali ci szlaban na wyjście na ściankę. Ale ty zdecydowałeś się na nią uciec. Po co to zrobiłeś? 

Był to dla mnie okres młodzieńczego buntu. Wspinanie było dla mnie oderwaniem od szkolnej, szarej rzeczywistości. Nigdy nie lubiłem zbyt długo siedzieć w książkach. A ponieważ wspinanie było i jest dla mnie wszystkim, to wybór był prosty 🙂 

Gdy byłeś w drugiej klasie szkoły podstawowej zacząłeś się wspinać. Ale jak trafiłeś na ściankę?

Na półkolonii miałem zajęcia na ściance i tak właśnie trafiłem na wspinaczkę. Od razu mi się spodobało. Kilka tygodni później, dzięki wsparciu rodziców, zacząłem chodzić na regularne zajęcia z innymi dzieciakami. 

Dlaczego tak dużo ludzi się wspina, a tak mało jest mistrzami?

Duże znaczenie ma wiek w jakim się zaczyna oraz talent. Jednak to wszystko nie ma znaczenia, jeżeli naprawdę nie kochamy tego co robimy, nie dołożymy ciężkiej pracy oraz wytrwałości. To ma znaczenie nie tylko we wspinaniu, ale we wszystkim co robimy w życiu. 

Dlaczego wygrywasz?

Najważniejsza jest ciężka praca i wytrwałość. Kiedy zaczynałem się wspinać nie przeszło mi przez myśl, że będę w tym miejscu, w którym jestem teraz. Gdy pojechałem na pierwsze zawody i zająłem 6 miejsce miałem marzenie żeby dostać się na podium. Kiedy to osiągnąłem, to marzyłem o pierwszym miejscu. Potem przyszedł czas na pierwsze puchary Polski. Tak trwa to do teraz. Można powiedzieć że apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂 Tu kolejny ukłon w stronę moich rodziców, którzy mnie nauczyli, że na wszystko trzeba sobie zapracować i nie da się wszystkiego wygrywać od razu.  
fot. Mariusz Połowczuk – Offamedia

Jakie cechy twojego charakteru sprzyjają ci w osiąganiu? 

Bez wątpienia jest to wytrwałość. Często jest tak, że długo nad czymś pracujemy i nie widać efektów, a cel jest daleko. Najważniejsze jest to żeby wytrwać i się nie poddawać, a rezultaty przyjdą z czasem.

Co sprawia, że z przyjemnością chodzisz na treningi?

Wspinanie jest na pewno tym elementem, który mi sprawia największą przyjemność. Czasem jednak są takie treningi podczas których jest mało wspinania i dużo trudnych, i niekończących się ćwiczeń. Wtedy tylko dzięki wzajemnemu motywowaniu się z przyjaciółmi i trenerem udaje mi się skończyć cały trening.

Czy pojawia się czasem myśl, by zostawić wspinaczkę i żyć jak przeciętny nastolatek?

Jeszcze nigdy nie miałem takiej myśli i nie wyobrażam sobie życia bez wspinania. Duże znaczenie ma to, że dzięki mojej pasji w trakcie wyjazdów na zawody zwiedzam świat i poznaje wiele osób. które ma taką samą pasję jak ja, podczas gdy niektórzy nie moi rówieśnicy nie mają takiego szczęścia. 
fot. Mariusz Połowczuk – Offamedia

Wywiad z Jakubem Ziętkiem przeprowadziła Marta Synowiec.

Dodaj komentarz