Jak lepiej zrozumieć innych?

Jak lepiej zrozumieć innych?

Jak lepiej zrozumieć innych? Zrozumienie innych jest niemożliwe, gdy nie znasz mojej ulubionej zasady dobrej komunikacji.

Ktoś mówi i mówi, i mówi, i mówi, i mówi, i ciężko go zrozumieć. Ciężko zrozumieć po co to robi, ciężko zrozumieć sens jego działania.

Przychodząc do szkoły nie wie się, że istnieje coś takiego jak energia. Z czasem uczeń dowiaduje się o istnieniu komórek, mitochondriów i ich budowy oraz cyklów metabolicznych. Z ogólnikowej wiedzy, która zbyt wiele nam nie mówi, a czasem tworzy złudne wrażenie, dochodzimy stopniowo do pełnej wiedzy. Uczeń po skończeniu szkoły pracuje jako naukowiec i dokładnie wie czym jest energia i skąd się bierze. Wie, gdyż przez lata pogłębiał swoją wiedzę, dopytywał nauczyciela o niezrozumiane treści.

Wszystko składa się z części, a te części z jeszcze mniejszych części – mniejszych nie znaczy mniej skomplikowanych. Nie sposób zrozumieć działania całości bez poznania części i nie sposób zrozumieć części bez poznania całości.

Człowiek też składa się z części składowych, a one z kolejnych…I ciężko jest zrozumieć kogoś nie znając jego intencji, przyczyny z jakiej działa, celu, drogi, doświadczeń, przeżyć. To jasne, nie da się całkowicie poznać innego człowieka.

To może wydawać się niezrozumiałe, że wykonywanie danej aktywności, np. czytania książek, sprawia mi radość, a kogoś wprowadza w panikę.

Mamy inne poglądy, zdania, marzenia, cele, a wszystko z czegoś wynika. Nic bez przyczyny się nie dzieje. Przyczyny są ważne, bo od nich rozkwitają nasze priorytety i inne życiowe sprawy. Tak samo ważne są cele i marzenia, od nich też odchodzą odnogi. Więc jeżeli nie rozumiemy, to zapytajmy „dlaczego”, „po co”, bo inaczej nie zrozumiemy innych.

Sekret polega na tym, że żeby coś zrozumieć, musimy to poznać – przynajmniej w wystarczającym stopniu. W końcu nie musisz wiedzieć jak zbudowany w skali mikro jest dysk twardy, bo do twoich potrzeb wystarczy ci wiedzieć, że na nim są zapisane zdjęcia, filmy etc. Nie musisz poznać kogoś w skali mikro, żeby go zrozumieć, nawet nie potrzebujesz lupy, wystarczy się przyjrzeć, skupić na chwilę na tej osobie.

Dodaj komentarz